Svjetska koalicija protiv raka jajnika (World Ovarian Cancer Coalition) aktivno radi na podizanju svijesti o raku jajnika, od prve kampanje obilježavanja Svjetskog dana protiv raka jajnika 2013. godine, pa sve do njihova službenog osnivanja 2016. godine.

Udruga SVE za NJU članica je World Ovarian Cancer Coalition (WOCC) od njezinog utemeljenja te niz godina obilježava Svjetski dan protiv raka jajnika. Udruga je među 135 organizacija u svijetu sudjelovala u globalnom istraživanju koje je pokrenula Koalicija i čiji su opsežni rezultati objavljeni u studiji  „The Every Woman study“ i dostupni na webu Koalicije: http://THE-EVERY-WOMAN-STUDY-WOMENS-SURVEY-2018-FULL-RESULTS.pdf

Udruga zahvaljuje prim. Višnji Matković na pomoći i svim ženama koje su sudjelovale u istraživanju. Ova studija nam pokazuje da osim liječenja bolesnice trebaju društvenu vidljivost i podršku, a skoro 70% njih i psihološku podršku na početku liječenja. Nadamo se da će javnozdravstvena akcija “To nisu samo ženske stvari” doprinijeti pružanju podrške ženama, jer rak jajnika jest ženska bolest, ali nije samo ženski problem.

Koalicija je prepoznala potrebu za izradom baze podataka o iskustvima žena s rakom jajnika diljem svijeta. S ciljem osiguravanja što je moguće dužeg i kvalitetnijeg života po postavljanju dijagnoze raka jajnika, upravo su podaci o iskustvima oboljelih ti koji će dati uvid u stvarne probleme te omogućiti temelj za daljnje djelovanje.

U suradnji s 135 partnerskih organizacija diljem svijeta prikupljeno je mnogo informacija o razlikama u medicinskoj skrbi za žene kojima je dijagnosticiran rak jajnika te težina tereta koju nosi sama dijagnoza. Diljem svijeta svjedočimo kasnom otkrivanju te opake bolesti i limitiranim mogućnostima u liječenju iste, čemu u prilog govore poražavajuće brojke niske stope preživljenja u odnosu na žene oboljele iz drugih sijela.

Studija „The Every Woman“ s više od 1500 žena s dijagnozom raka jajnika, koje su sudjelovale u istraživanju, te njihova hvalevrijedna iskustva, potom iskustva liječnika koji rade s tim ženama, jest upravo taj temelj, temelj koji je omogućio da se djeluje na području poboljšanja kvalitete usluge svim ženama dijagnosticiranima s rakom jajnika.

Studija ističe nedostatak opće prosvijećenosti o toj bolesti kako među samim ženama tako i među liječnicima, što posljedično dovodi do kasnijeg dijagnosticiranja. Među zemljama jako varira i dostupnost liječenju kod liječnika specijalista, uključujući genetska testiranja i klinička ispitivanja, što posljedično dovodi do izostanka ili odgađanja liječenja koje bi doprinijelo preživljenju i kvaliteti života. U sveobuhvatnoj skrbi za žene s rakom jajnika treba osigurati emocionalnu i psihološku pomoć te praktičnu podršku i sve informacije potrebne kako bi se poboljšala fizička i emocionalna kvaliteta života nakon postavljene dijagnoze.

Vjerovanje Svjetske koalicije protiv raka jajnika jest kako se promjene jedino mogu postići ukoliko se uključi što više zajednica, partnera, udruga i pojedinaca diljem svijeta, te ovim putem pozivaju sve zainteresirane da se uključe u njihov rad svojim iskustvima, podrškom ili pak prateći ono što rade.

Zajedno smo jači, zajedno smo promjena!

Pripremila: Nika Lazić, dr. med.