„Sudionice koje su prošle poštednu umjesto radikalne operacije dojke imaju značajno pozitivniju predodžbu o vlastitom tijelu i značajno su zadovoljnije.“

Udruga SVE za NJU u više je navrata pružila priliku studentima za prikupljanje podataka od žena oboljelih od raka za potrebe izrade diplomskog rada. Potičemo znanstveni interes za istraživanja na području psihosocijalnog funkcioniranja oboljelih. Predstavljamo sažetak diplomskog rada Tee Tarčuku.

Tea Tarčuku: diplomski rad

Mentorica: doc. dr. sc. Ivana Tucak Junaković

Komentorica: doc. dr. sc. Marina Nekić

Sveučilište u Zadru, Odjel za psihologiju, 2016.

Sažetak:

Istraživanja psihološkog funkcioniranja žena oboljelih od raka dojke i operiranih zbog raka dojke u svijetu su brojna, no mali je broj onih u kojima su posljedice dijagnoze i tretmana raka dojke istražene kroz usporedbu ove skupine sudionica sa zdravim uzorkom.  S druge strane, u Hrvatskoj postoji mali broj istraživanja psihološkog funkcioniranja žena oboljelih od raka dojke općenito. Važno je usmjeriti se na posljedice raka dojke ne samo na njihovo fizičko, već i na psihičko zdravlje jer je to prvi korak u osmišljavanju i provođenju intervencija kojima bi se mogla podići kvaliteta života ovih osoba. Stoga je glavni cilj ovog istraživanja bio ispitati neke aspekte psihološkog funkcioniranja žena kojima je zbog raka operirana dojka. Istraživanje je provedeno na dvije skupine sudionica. Prva se sastojala od 162 žene koje su prošle poštednu ili radikalnu operaciju dojke u dobi  između 28 i 69 godina (M=47,98) dok je drugu skupinu sačinjavalo 156 sudionica kojima  nije dijagnosticiran rak dojke niti neka druga životno ugrožavajuća bolest. Raspon dobi u ovoj skupini bio je od 28 do 72 godine (M=47,60). Obradom rezultata dobiveno je da se sudionice iz ove dvije skupine ne razlikuju u razinama zadovoljstva životom, psihološkog prosperiteta, predodžbi o vlastitom tijelu te samopercepciji seksualne privlačnosti. Nadalje, dobiveno je da su u obje skupine sudionica razine zadovoljstva životom i psihološkog prosperiteta pozitivno povezane s predodžbom o vlastitom tijelu i samopercepcijom seksualne privlačnosti. Važan nalaz ovog istraživanja jest i da je zadovoljstvo socijalnom podrškom iz različitih izvora povezano sa svim aspektima psihološkog funkcioniranja sudionica. Posljednje, dobiveno je da sudionice koje su prošle poštednu umjesto radikalne operacije dojke imaju značajno pozitivniju predodžbu o vlastitom tijelu i značajno su zadovoljnije svojim grudima što bi mogla biti indikacija za prednost poštedne nad radikalnom vrstom operacije onda kada je to moguće.