Sudionice istraživanja bile su žene koje su ujedno i članice SVE za NJU ili korisnice Centra za psihološku pomoć. Rezultati npr. emocionalnih doživljaja pokazali su da je prisutno više pozitivnih emocionalnih doživljaja u odnosu na negativne emocionalne doživljaje.
Udruga SVE za NJU u više je navrata pružila priliku studentima za prikupljanje podataka od žena oboljelih od raka za potrebe izrade diplomskog rada. Potičemo znanstveni interes za istraživanja na području psihosocijalnog funkcioniranja oboljelih. Cilj ovog istraživanja bio je ispitati percepciju bolesti, prisustvo pozitivnih i negativnih emocionalnih doživljaja te socijalnu podršku kod žena oboljelih od raka dojke. Također, ispitivala se i razlika prisustva pozitivnih i negativnih emocionalnih doživljaja i socijalne podrške između oboljelih žena s obzirom na status liječenja. U istraživanju je korišten upitnik koji se sastojao od četiri dijela, a to su: opći podaci, Upitnik percepcije bolesti, Skala pozitivnih i negativnih emocija te Ljestvica za procjenu stupnja socijalne podrške. Predstavljamo sažetak i zaključke diplomskog rada Ane Matić.
Diplomski rad: Ana Matić
Mentorica: prof. dr. sc. Jasminka Despot Lučanin
SVEUČILIŠTE U ZAGREBU HRVATSKI STUDIJI, 2018.
Sažetak:
Sažetak Rak dojke je najčešća vrsta raka kod žena, kako u svijetu, tako i u Republici Hrvatskoj te je bilo relevantno istražiti kakav pogled one imaju na svoju bolest (rak dojke) kroz neke psihosocijalne čimbenike. Cilj istraživanja bio je ispitati psihosocijalne čimbenike emocionalne prilagodbe u žena oboljelih od raka dojke odnosno ispitivan je stupanj percepcije bolesti, pozitivnih i negativnih emocionalnih doživljaja te socijalne podrške kod istih. Istraživanje je provedeno unutar udruge SVE za NJU na uzorku od 102 sudionice. Za procjenu je korišten upitnik koji se sastojao od četiri dijela: opći podaci, Upitnik percepcije bolesti (Broadbent, Petrie, Main i Weinman, 2005), Skala pozitivnih i negativnih emocija (Diener, Wirtz, Tov, Kim-Prieto, Choi, Oishi i Biswas-Diener, 2010) te Ljestvica za procjenu stupnja socijalne podrške (Abbey, Abramis i Caplan, 1985). Rezultati su pokazali kako žene oboljele od raka dojke smatraju da liječenje pomaže kod bolesti te dobro razumiju svoju bolest. Također, pokazuju da pozitivni emocionalni doživljaja imaju više nego negativnih, te da imaju visoku socijalnu podršku. Rezultati linearne regresije pokazali su se značajni u predviđanju kriterija, odnosno promatrane prediktorske varijable, socijalna podrška, emocionalna i kognitivna percepcija bolesti, objašnjavaju ukupno 35% varijance varijable pozitivnih emocionalnih doživljaja te 39% varijance negativnih emocionalnih doživljaja. Koeficijenti korelacije pokazuju da je socijalna podrška povezana s pozitivnim i negativnim emocionalnim doživljajima i emocionalnom percepcijom bolesti, odnosno više socijalne podrške znači manje negativnih doživljaja, a bolju emocionalnu percepciju bolesti i više pozitivnih doživljaja. Dobiveni rezultati moći će se koristiti za poboljšanje psihološke pomoći oboljelim ženama.
Zaključak:
Prema rezultatima istraživanja koje smo proveli na uzorku od 102 žene oboljele od raka dojke s ciljem ispitivanja psihosocijalnih čimbenika njihove emocionalne prilagodbe utvrđeno je kako smatraju da liječenje gotovo u potpunosti pomaže kod bolesti (M= 8.34 uz SD= 1.97) te kako dobro razumiju svoju bolest (M= 8.03 uz SD= 2.21). Rezultati emocionalnih doživljaja pokazali su da je prisutno više pozitivnih emocionalnih doživljaja (M= 14.75 uz sd= 3.24) u odnosu na negativne emocionalne doživljaje (M= 10.75 uz SD= 2.87). Također, utvrđeno je kako je razina socijalne podrške kod žena oboljelih od raka dojke iznadprosječna (M= 26.42 uz SD= 4.96). Usporedbom psihosocijalnih čimbenika emocionalne prilagodbe oboljelih žena koje se liječe i onih koje se ne liječe na klinici nije dobivena značajna razlika u zastupljenosti pozitivnih emocionalnih doživljaja, negativnih emocionalnih doživljaja i socijalne podrške. Promatrane prediktorske varijable, socijalna podrška, emocionalna i kognitivna percepcija bolesti, objašnjavaju ukupno 35% varijance varijable pozitivnih emocionalnih doživljaja te 39% varijance negativnih emocionalnih doživljaja. Socijalna podrška i emocionalna percepcija pokazale su se kao značajni prediktori pozitivnih emocionalnih doživljaja, ali i negativnih emocionalnih doživljaja ispitanih žena. Nadalje, što je veća socijalna podrška kod sudionica to je prisutno više pozitivnih emocionalnih doživljaja. Kod sudionica koje više brinu te smatraju da bolest utječe na njihovo emocionalno stanje više je prisutno negativnih emocionalnih doživljaja. Dobiveni rezultati mogu se koristiti u planiranju aktivnosti za psihološku pomoć oboljelim ženama i njihovim obiteljima kroz edukacije o poboljšanju socijalne podrške te nošenjem s negativnim emocionalnim doživljajima.