Svaki treći građanin RH će oboljeti od karcinoma, zbog čega je sasvim jasno kako Hrvatskoj hitno treba – provedba Nacionalnog strateškog okvira protiv raka. Jedino provedba sveobuhvatne strategije protiv raka može smanjiti smrtnost od raka, po kojoj je RH trenutačno druga najgora zemlja u EU.

Usvajanjem Nacionalnog strateškog okvira protiv raka, 15. prosinca 2020., Hrvatska se pridružila zemljama koje imaju nacionalnu strategiju protiv raka.

Iako je Europski plan protiv raka usvojen 3. veljače 2021., zahvaljujući hrvatskom predstavniku u Europskom parlamentu gospodinu Tomislavu Sokolu i njegovom timu, u prilici smo vam prezentirati hrvatski prijevod Europskog plana protiv raka.

Europski kodeks za onkološke pacijente

Europski kodeks za onkološke pacijente (Kodeks), preveden na mnoge jezike, predstavlja temeljne zahtjeve za dobru kliničku praksu u liječenju raka usmjerenu na građane i pacijente, kako bi se poboljšali ishodi za sve europske pacijente s rakom. Kodeks je osmislio tim pacijenata oboljelih od raka, predstavnika udruga pacijenata i stručnjaka za liječenje raka.

Kodeks potječe iz Europske povelje o pravima pacijenata oboljelih od raka (The European Cancer Patient’s Bill of Rights), koja je pokrenuta u Europskom parlamentu na Svjetski dan borbe protiv raka 2014. i osvojila je prestižnu nagradu European Health Award 2018.

Kodeks je usredotočen na informiranje i pomoć oboljelima od raka u svim fazama njihova života s rakom. Njime se utvrđuje niz od 10 ključnih sveobuhvatnih prava, a posebice putokazi što pacijenti trebaju očekivati od svog zdravstvenog sustava kako bi postigli najbolje moguće ishode. To je alat za osnaživanje kako bi se osigurala najbolja dostupna skrb za europske građane i pacijente. Svako od 10 sveobuhvatnih prava povezano je s tri pitanja koja pacijent/roditelj/skrbnik može postaviti svojim zdravstvenim radnicima.

Europski kodeks za onkološke pacijente