Istovremeno u cijeloj EU započelo je cijepljenje protiv koronavirusa stoga je dobro podsjetiti se na značaj cijepljenja u očuvanju zdravlja pojedinca i populacije.

Imunizacija je jedna od najvećih priča o uspjehu moderne medicine. Cijepljenje je siguran i učinkovit način prevencije bolesti i spašavanja života – sada više nego ikad. Danas su dostupna cjepiva za zaštitu od najmanje 20 bolesti poput difterije, tetanusa, hripavca, gripe i ospica. Zajedno, ova cjepiva svake godine spašavaju živote do 3 milijuna ljudi. “Najmanje 10 milijuna smrtnih slučajeva spriječeno je između 2010. i 2015. zahvaljujući cijepljenju”, izjavio je dr. Chan, generalni direktor SZO, a još je mnogo milijuna života zaštićeno od bolesti. Danas su brojke i veće, a postoje i cjepiva koja štite od raka kao što je cjepivo protiv HPV. Neka cijepljenja provode se u određenoj dječjoj dobi, a druga u odrasloj dobi kao npr. cijepljenje protiv gripe.

Kad se cijepimo, ne štitimo samo sebe, već i one oko nas. Nekim se ljudima, poput onih koji su ozbiljno bolesni, savjetuje da ne uzimaju određena cjepiva – tako da ovise o našoj odgovornosti. Ako se cijepimo i oni će biti zaštićeni.

Imunizacijom se svake godine sprječavaju smrtni slučajevi u svim dobnim skupinama od bolesti poput difterije, tetanusa, hripavca, gripe i ospica. To je jedna od najuspješnijih i najisplativijih javnozdravstvenih intervencija. Dodatnih 1,5 milijuna smrtnih slučajeva moglo bi se izbjeći ako se poboljša globalna pokrivenost cijepljenjem.

Neka su cjepiva obavezna do određene dobi u mnogim zemljama, uključujući i Hrvatsku. Druga se preporučuju i odrasli sami odlučuju hoće li cijepiti djecu ili sebe. Kako možemo donijeti odluku? Razmislite kojim izvorima informiranja ćete pokloniti svoje povjerenje! Donesite informiranu odluku. Osobe koje pate od neke bolesti ili im je ozbiljno ugrožen imunosni sustav ili nisu sigurni u svoju odluku trebaju potražiti savjet liječnika.

Izvor: SZO