Program mentorske podrške „Žena kao ti“ namijenjen je ženama oboljelima od raka dojke u bilo kojoj fazi liječenja, u bilo kojem stadiju bolesti. U Program se mogu uključiti bolesnice bilo da su prvi put dijagnosticirane ili da se radi o povratku raka dojke. Najučinkovitije je da se uključe odmah po postavljenoj dijagnozi.

U Program se mogu do kraja 2024. godine uključiti bolesnice iz cijele Hrvatske oboljele od raka dojke bez obzira na mjesto gdje žive i gdje se liječe. Kontakt s mentoricom ostvaruje se uživo ili telefonskim putem preko koordinatorice. U uvodnom razgovoru bolesnice će dobiti detaljne inormacije.

Kontakti za uključivanje u Program: tel. 01 6418 765 ili mail: psihoonkologija@svezanju.hr

Uvod u program

Pružanje psihosocijalne potpore pomaže ljudima da se uspješno nose sa stresnim životnim događajem. Općenito, podrška znači brigu za druge, primanje pomoći od drugih pri čemu su osobe dio mreže podrške. Socijalna podrška uključuje emocionalne, socijalne, kognitivne, informativne ili praktične potrebe, izravno utječe na psihološku dobrobit pojedinca i kvalitetu života i pruža se kroz odnose s drugima (obitelj, prijatelji, susjedi, grupe i profesionalci).

Peer to peer podrška, uzajamna ili iskustvena podrška je podrška osoba koje dijele slično ili isto iskustvo. Iskustvena podrška osoba s nekom zajedničkom karakteristikom je zapravo socijalna podrška npr. pacijenti koji dijele slična iskustva ili životne situacije. Zajedničko iskustvo općenito olakšava komunikaciju i pruža jedinstveni osjećaj pripadnosti i razumijevanje. Uzajamna podrška u paru ili grupi čest je oblik pružanja podrške. Koristi se u mnogim vrstama bolesti i životnim situacijama (npr. mentalno zdravlje, HIV / AIDS, ovisnost, dijabetes, prestanak pušenja, kronična stanja, skrb, roditeljstvo itd.).

Od 1990. razvijaju se programi uzajamne podrške onkoloških bolesnika kao interakcije jedan-na-jedan ili kao grupe uzajamne podrške. Studije pokazuju da koristi uzajamne podrške uključuju unaprjeđenje zdravlja, vještina brige o sebi, samoprocjenu i kvalitetu života. Uzajamna podrška pomaže bolesnicima da se lakše nose s emocionalnim, socijalnim, praktičnim i obiteljskim teškoćama koje uzrokuje rak.

Mentorstvo ili navigacija je prepoznata kao ključna komponenta integriranog sustava skrbi o oboljelima od raka i definirana je kao proaktivni, namjerni postupak suradnje s osobom i njezinom obitelji kako bi se pružile smjernice u labirintu tretmana, usluga i potencijalnih prepreka tijekom iskustva s rakom.

Programi iskustvene podrške učinkovito poboljšavaju njegu usmjerenu na osobu i poboljšavaju iskustvo raka kod osobe:

  • povećanje kapaciteta za znanje i podršku,
  • povećanje kapaciteta za zadovoljavanje nezadovoljenih potreba,
  • smanjenje anksioznosti,
  • prevladavanje barijera i povećanje kapaciteta za pristup kliničkim i psihosocijalnim uslugama,
  • poboljšanje koordinacije između pojedinih službi u raznim točkama i osiguravanje kontinuiteta svih usluga.

Mentor proaktivno surađuje s pacijentom i pruža smjernice za složena pitanja zdravlja, usluga i potencijalnih prepreka s kojima se suočavaju oboljeli tijekom života s rakom. Mentor radi s pacijentom, članovima obitelji, njegovateljima i zdravstvenim radnicima u identificiranju prepreka u skrbi, pružaju pomoći i nalaženju resursa kojima se mogu prevladati ili ukloniti ove barijere.

Tko su mentorice?

U ovome programu mentorica je žena s iskustvom raka, koja dijeli slično iskustvo s bolesnicom ili je žena koja nema osobno iskustvo bolesti, ali je motivirana i posvećena pružanju podrške oboljelima ili je bila uključenja u pomaganje članu obitelji. Mentorice su osobe koje u pravilu nisu zdravstveni profesionalci nego volonteri obučeni za ulogu mentorice oboljeloj osobi. Svaka mentorica prošla je edukacijski program te joj je osigurano savjetovanje i supervizija. Iza mentorica stoji stručni tim udruge Sve za nju sa svim programima u koje se oboljele po savjetu mentorice mogu uključiti.

Mentorica pomaže bolesnici u komunikaciji, snalaženju kroz zdravstveni sustav, upućuje je na druge pojedince i organizacije koje može trebati, daje informacije i kontakte, lako je dostupna bolesnici i članovima obitelji. Mentorica je točka za  koordinaciju i integraciju usluga za pacijenta, s izravnom vezom na kontakt zdravstvenog djelatnika ili drugih stručnjaka npr. za psihološku podršku. Cilj je postići najbolje moguće ishode i kvalitetu života za pacijenticu.

Mentorica identificira potrebe zajedno s bolesnicom, pruža emocionalnu potporu koja se temelji na osobnom iskustvu i/ili edukaciji i pruža informacije u granicama pripreme i iskustva. Fokus je na podršci, informacijama i osnaživanju bolesnice u „putovanju“ kroz život s rakom. Podrška mentorice može pomoći poboljšati kvalitetu života bolesnice i ishode njege pomažući joj da dobije podršku i usluge koje su joj potrebne. Nudi specifično razumijevanje situacije i zajedničko iskustvo s bolesnicom kojoj pruža podršku jer „govore istim jezikom“ što vrlo brzo gradi razinu povjerenja, vjerodostojnosti i podrške. Mentorica može pomoći u upravljanju fizičkim, emocionalnim i praktičnim (logističkim) potrebama uz potencijalno poticanje socijalnog umrežavana, jačanja vještina suočavanja, adherencije, suradljivosti i smanjenje anksioznosti.

Mentorice pružaju:

  • emocionalnu podršku,
  • vrijeme za posvećeno slušanje,
  • olakšavaju pristup uslugama,
  • informiraju o pravima,
  • informiraju o korisnim kontaktima,
  • daju savjete za samopomoć,
  • daju logističku i praktičnu podršku.

Tko su korisnice programa?

Korisnice  su bolesnice s rakom dojke bilo kojega podtipa, u bilo kojoj fazi liječenja, u bilo kojem stadiju bolesti. U Program se mogu uključiti bolesnice bilo da su prvi put dijagnosticirane ili da se radi o povratku raka dojke. Najučinkovitije je da se uključe odmah po postavljenoj dijagnozi.

Korisnice mogu biti sve žene iz cijele Hrvatske oboljele od raka dojke bez obzira na mjesto gdje žive i gdje se liječe. Kontakt s mentoricom ostvaruje se uživo ili telefonskim putem.

U programu uzajamne podrške bolesnice mogu imati različite koristi:

  • osjećaj podrške i razumijevanja,
  • osjećaj dobrobiti,
  • bolje mentalno zdravlje,
  • bolja informiranost i zdravstvena pismenost,
  • osnažene i sposobnije za donošenje odluke,
  • bolje artikuliraju svoje potrebe i zauzimaju se za sebe,
  • lakše dolaze do psihosocijalnih usluga,
  • informacije o palijativnoj skrbi,
  • povećano zadovoljstvo dodatnom brigom,
  • poboljšana komunikacija sa zdravstvenim timom.

 Analiza situacije

U Hrvatskoj godišnje oboli oko 3 000 žena od raka dojke. Najveći broj liječi se u kliničkim bolničkim centrima ili kliničkim bolnicama. Zbog velikog broja pacijentica vrijeme koje medicinsko osoblje može odvojiti je razgovor i savjetovanje je ograničeno, a bolesnice često imaju potrebu za dodatnim razgovorom. Dostupnost liječnika je ograničena, a osim toga oboljele žene često imaju potrebu za razgovorom na teme kojima nije u fokusu lijek i liječenje pa o tome mogu razgovarati i s mentoricama, I najvažnije, iz našega iskustva svaku ženu zanima iskustvo drugih bolesnica.

Iz dugogodišnje prakse i rada udruge SVE za NJU i Centra za psihološku pomoć vidljive su teškoće i potrebe bolesnica koje zdravstveni sustav ne može kvalitetno pokriti. To se odnosi na: nedostatak informacija o medicinskim procedurama i postupcima, priprema za ključne razgovore, informacije o pravima, nedostatak vremena za bolesnicu, informacije o korisnim kontaktima, nedostatak psihosocijalne skrbi, nedostatak savjeta za samopomoć, nedostatak emocionalne podrške.

Prije odluke o pokretanju Programa analizirana je klinička praksa, resursi Udruge, pribavljeno mišljenje ključnih ljudi, korišteni su rezultati istraživanja Udruge i iskustvo tijekom 14 godina pružanja sveobuhvatne pomoći oboljelim ženama te iskustva i evaluacija pilota Programa mentorske podrške koji je proveden u suradnji s Klinikom za tumore KBC Sestre milosrdnice.

Voditeljice i supervizorice Programa su psihologinje Ljiljana Vukota i Maja Erceg Tušek

Nositelj Programa: Udruga žena oboljelih i liječenih od raka SVE za NJU

Program se provodi uz podršku tvrtke Novartis.