PRIOPĆENJE ZA MEDIJE
22. studenoga od 10.30 do 11 sati
HND, Perkovčeva 2, Zagreb
Zatvaranje kampanje Mi možemo. Ja mogu.
Nacionalni plan protiv raka
U velikoj dvorani Hrvatskog novinarkog društva, Perkovčeva 2, u Zagrebu 22. studenoga u 10.30 sati održana je konferencija za medije povodom zatvaranja trogodišnje kampanje Mi možemo. Ja mogu. – Nacionalni plan protiv raka koju su organizirali i provodili od 2016. do 2018. udruga SVE za NJU i Koalicija udruga u zdravstvu s partnerima Hrvatskom poštom i Udrugom studenata medicine CroMSIC.
U sklopu Svjetskog dana borbe protiv raka (World Cancer Day) pokrenuta je svjetska trogodišnja globalna kampanja 2016.-2018., kojoj su se 27. rujna 2016. pridružile ove organizacije s kampanjom na nacionalnoj razini s porukom „Mi možemo. Ja mogu.“ Temeljna ideja kampanje je da svaka institucija, zajednica i svaki pojedinac mogu pridonijeti smanjivanju broja oboljelih i umrlih od raka. Kampanju su pokrenule udruge SVE za NJU i Koalicija udruga u zdravstvu s partnerima 27. rujna u HND-u s ciljem podizanja svijesti javnosti o važnosti donošenja Nacionalnog plana protiv raka (NPPR), prevenciji raka, važnosti ranog otkrivanja, nužnosti smanjivanja smrtnosti te bolje i sveobuhvatnije skrbi o onkološkim bolesnicima.
Nacionalna javnozdravstvena kampanja u Hrvatskoj provodila se na dvije razine, elektroničkoj na društvenim mrežama i mrežnim stranicama kampanje i kroz javne promocije u državnim, zdravstvenim i akademskim ustanovama, te u četiri glavna regionalna centra Hrvatske. Partneri u provedbi projektnih aktivnosti bili su Hrvatska pošta, koja je omogućila slanje e-razglednice s fotografijama i Udruga studenata medicine CroMSIC koji su volontirali na svim događanjima. Kroz kampanju su uspješno promicani ciljevi, a građani i javne osobe su se na javnim akcijama uključili neposredno dajući podršku ciljevima svojim fotografijama s porukama. Kampanja je s uspjehom promicala i potrebu donošenja NPPR-a i tako pridonijela uključivanju udruga u proces izrade i informiranje šire javnosti o važnosti NPPR. S obzirom da je nacrt NPPR gotov, smatramo da je kampanja u cijelosti ostvarila svoje ciljeve i pridonijela cijelome procesu.
Na konferenciji za novinare govorili su glavna tajnica SVE za NJU Ljiljana Vukota, predsjednik KUZ-a Ivica Belina, predstavnica CroMSIC-a Kristina Stamenković, potpredsjednik Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Ivan Ćelić, zamjenik predsjednika Povjerenstva za NPPR Stjepko Pleština i pomoćnica ministra zdravstva Vera Katalinić-Janković. Vukota je zaključila da su ciljevi kampanje ostvareni činjenicom da je nacrt NPPR gotov, da su u njegovoj izradi sudjelovali i predstavnici civilnog društva te da je kampanju na brojnim akcijama podržao veliki broj pojedinaca, zdravstvenih i akademskih institucija te da se osjeća jedan opći, pozitivan društveni konsenzus u vezi ovog strateškog dokumenta. „Sljedeći cilj je implementacija“, poručila je Vukota.
Belina se osvrnuo na neformalnu platformu Onkologija.hr kojoj su pristupile onkološke udruge kako bi se njihovi predstavnici na transparentan način priključili radnim skupinama za izradu Nacionalnog plana i prenio pozitivna očekivanja o budućoj suradnji. Stamenković se dotaknula važnosti koju sudjelovanje u ovakvim aktivnostima ima za buduće liječnike, kako bi osvijestili važnost javnozdravstvenih problema te naglasila da su se s velikim entuzijazmom uključili ne samo u Zagrebu, nego i u Splitu, Rijeci i Osijeku.
Pomoćnica ministra Katalinić-Janković dala je prikaz Plana te naglasila da neki dijelovi već imaju procjenu učinkovitosti te da se još očekuje i procjena eksperata Svjetske zdravstvene organizacije o njegovom sadržaju. Potpredsjednik Odbora Ćelić najavio je osnivanje neformalne skupine saborskih zastupnika neovisno o političkim opcijama – zastupnici protiv raka po uzoru na Europski parlament koju će voditi Siniša Varga. Ugledni onkolog Stjepko Pleština posebno je naglasio da će Plan obuhvatiti prevenciju, dijagnostiku, liječenje, rehabilitaciju i palijativu te da će bolesnici znati što, gdje i u kojem vremena mogu obaviti. Rak nije više smrtna presuda nego kronična bolest koju uz rano otkrivanje i optimalno liječenje možemo uspješno liječiti. Bez izuzetka, svi vjeruju da će NPPR umnogome unaprijediti borbu protiv raka u Hrvatskoj te da je ovo nije kraj aktivnostima, jer nam predstoji implementacija plana.
U nastavku od 11.00 do 12.15 održana je javna tribina Primarna i sekundarna prevencija – temelj Nacionalnog plana protiv raka koju je uvodnim predavanjem otvorio ravnatelj HZJZ Krunoslav Capak, govoreći o važnosti primarne prevencije, probirnim programima i mjerama za njihovo poboljšanje naglašavajući da su ove teme s razlogom prva poglavlja u NPPR-u. U nastavku je onkolog Marko Jakopović iznio ukratko pripreme za implementaciju novog nacionalnog programa za rano otkrivanje raka pluća u visoko rizičnoj populaciji, za koji se nada da će biti implementiran sljedeće godine. Ivica Belina je istakao važnost civilnog društva u kreiranju i unaprijeđenju javnih politika u zdravstvu. Danijela Štimac govorila je o projektu Živjeti zdravo i važnosti zdravog ranog okruženja, a Snježana Bahtijari je na primjeru Ericssona Nikola Tesla pokazala kako se tvrtka brine o zaposlenicima i njihovom radnom okruženju, radi čega nose naslov Tvrtke prijatelja zdravlja. Na kraju je psihologinja Latinka Basara pokazala metode rada i rezultate Škole nepušenja, koje najbolje ilustrira upravo krilatica Mi možemo. Ja mogu.
Svi sudionici uputili su poziv širokoj javnosti da na internetu www.nppr.hr pogledaju sadržaj NPPR-a i svojim prijedlozima i dopunama doprinesu njegovoj cjelovitosti. Događanje je moderirala dobra poznavateljica ovih tema, izvanredna Ruža Ištuk.
Kampanju je potpomogla tvrtka Roche.
Fotografije: Ognjen Karabegović.